• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
Kanyó Ferenc Kanyó Ferenc · 2022.03.31.
· Kult+Múlt

Öt különös magyar országgyűlés a történelemből

Országház parlament budapest kató alpár

Fotó: Kató Alpár/Helló Magyar

A magyar országgyűlés hagyománya több évszázadra nyúlik vissza. Az országgyűlések történelme legalább olyan fordulatos és olykor véres, mint Magyarországé. A szokatlan magyar országgyűlésekből szedtünk össze ötöt, amelyek merőben ellentétesek voltak az addigi szokásokkal.

A pogány országgyűlés

I. András király, miután győzelmet aratott Péter ellen, visszahívta az országba öccsét, Béla herceget is. Egy ideig egyetértésben kormányoztak. Később azonban a királynak fia született, akit örököseként megkoronáztatott. Ezt Béla zokon vette, sereggel tört Andrásra és csatában legyőzte. A nem élte túl az ott szerzett sebeket.

Bélát 1060-ban megkoronázták magyar királlyá. Ezt követően a magyar országgyűlés összehívása mellett döntött. Székesfehérvárra minden faluból két-két vént hívott el. Ám az országgyűlés nem egészen a király tervei szerint alakult. Az összegyűlt tömeg ugyanis emelvényeket ácsolt, amelyen a szónokok az egyház ellen kezdtek beszélni.

Vezetőjük a korábbi pogánylázadás vezérének, Vatának a fia, János volt.

Követeket is küldtek a királyhoz, hogy visszatérhessenek a magyarok régi vallására. Az egyházi főemberek, a királlyal együtt aggódva zárkóztak be Székesfehérvár várába. Béla három nap gondolkodási időt kért. A tömegben folytatódott a püspökök elleni hangulatkeltés. Három nappal később azonban a király katonasága kitört a várból. A főbb szónokokat elfogták és megölték, a többieket pedig korbáccsal kergették szét.

A magyar országgyűlés, mint a bosszú helyszíne

A középkori országgyűlés jogi értelemben még rendkívül messze állt a ma hasonlóképpen hívott intézménytől. Mégis a magyar országgyűlés középkori előzményein számos olyan eset történt, amely kihatással volt az ország későbbi életére.

Amikor 1131-ben a királyság főemberei meghívást kaptak Aradra II. (Vak) Bélától, akkor aligha számítottak a végül bekövetkező eseményekre.

Béla pozíciója nem számított stabilnak, mivel II. István nem őt, hanem a nővérének a fiát, Saul herceget jelölte ki örökösnek. A trónt azonban mégsem ő foglalta el. Hogy pontosan mi történt, azt nem tudhatjuk.

Ilona magyar királyné elrendeli az aradi országgyűlésen férje ellenfeleinek lemészárlását a Képes Krónikában (Wikipédia)

Ilona magyar királyné elrendeli az aradi országgyűlésen férje ellenfeleinek lemészárlását a Képes Krónikában (Wikipédia)

Az országgyűlésen a király mellett részt vett a felesége, Ilona királyné. A krónikás hagyomány beszámolója alapján egy ponton felállt, és az összegyűltektől megkérdezte, hogy ki a felelős a férje állapotáért. A magyar országgyűlés résztvevői erre megtámadták a Bélát megvakító Könyves Kálmán egykori híveit. Összesen hatvannyolc embert lincseltek meg, birtokaikat elkobozták. Nem sokkal később Kálmán törvénytelen fia, Borisz megtámadta II. Bélát a magyar trónért. A döntő csata előtt hasonló trükkel élt a király:

feltette a kérdést az egybegyűlteknek, hogy vajon Borisz fattyú-e vagy Kálmán valódi fia.

Aki nem válaszolta elég lelkesen az előbbit, azt a király emberei megölték. II. Béla uralkodása ezek után nyugalomban telt élete végéig, fia öröklését sem fenyegette veszély.

A magyar országgyűlés, ahol lemészárolták a követeket

1707-ben a Rákóczi-szabadságharc tulajdonképpen egyfajta csúcson járt. A Habsburgokkal való béketárgyalások megfeneklettek, így Rákóczi, hogy elérje a nemzetközi elismerését és hivatalos szövetséget tudjon kötni a francia királlyal, az uralkodóház trónfosztására készült. A magyar országgyűlés előtt azonban nem tárta még fel a szándékait, hogy megfelelő időben tudjon lépni. Az országgyűlés azonban nem a tervek szerint alakult.

Orlai Petrich Soma - Az ónodi országgyűlés (Wikipédia)

Orlai Petrich Soma – Az ónodi országgyűlés (Wikipédia)

A megyék követei elsősorban a gazdasági nehézségeket kérték számon. A szabadságharc finanszírozására vert rézpénz elértéktelenedett. Ezt Turóc vármegye követei, Rakovszky Menyhért és Okolicsányi Kristóf, egy követeknek szóló körlevélben sérelmezték. Rákóczi nem számított ekkora ellenállásra, ezért az országgyűlés előtt szenvedélyes beszédében még a lemondását is felajánlotta.

A magyar országgyűlés követei azonban hallgattak.

Ekkor Bercsényi Miklós és Károlyi Sándor kardot rántottak, és Turóc követeire támadtak többedmagukkal. Rakovszkyt lekaszabolták, Okolicsányit megsebezték. Másnap a rendek megszavazták Turóc vármegye megszüntetését, a sebesült követet lefejezték, társait bebörtönözték, a vármegye zászlóját összetörték.

A Habsburg-ház trónfosztását végül a magyar országgyűlés nem sokkal később kimondta. Ez azonban nem hozta meg a várva várt eredményt, Rákóczit továbbra sem ismerte el a francia király szuverén szereplőnek. Az ekkor történt meghasonlás pedig lassan erodálta a szabadságharc hitelességét is.

A magyar országgyűlés, ami megmentette a Habsburgok trónját

III. Károly magyar király, a Rákóczi-szabadságharcot követően nem a bosszúra, hanem a rendekkel történő kiegyezésre törekedett. A szatmári békét nem követték például az 1848-49-es szabadságharchoz hasonló retorziók, az országgyűlést gyakran összehívták. A központi kérdés a nőági öröklés biztosítása volt, miután Károly előtt világossá vált, hogy már nem születhet fiúgyermeke. Az egyes Habsburgok által uralt területek országgyűlései egymás után végül elfogadták a Pragmatica Sanctiót, amely szabályozta a Habsburgok öröklési rendjét.

III. Károly 1740-es halála után azonban Mária Terézia komoly nehézségekkel nézett szembe. Ausztriát megtámadták a poroszok, ráadásul Franciaország és Bajorország is szövetséget kötött, hogy a császári címet kicsavarják a Habsburg-ház kezéből. (Ez átmenetileg sikerrel járt). Mária Terézia ebben a szorult helyzetben jelent meg a magyar országgyűlés színe előtt. A rendek azonban “életüket és vérüket” ajánlották fel az uralkodónak. (A csehek egy hónappal később ezzel ellentétesen döntöttek: cseh királlyá választották a bajor választófejedelmet).

Mária Terézia magyar koronázási díszben (Wikipédia)

A döntés következményeképpen a Habsburg-ház megmenekült, legalábbis Mária Terézia gyakran hivatkozott erre az aktusra később. A magyar országgyűlés döntése mellett azonban szerepet játszhatott az is, hogy a poroszokat időlegesen egy békével sikerült kikapcsolni a hadműveletekből, ami lehetővé tette Ausztriának, hogy a dinasztia fennmaradását elérje.

Merénylet a parlamentben

Bár manapság sokszor felhangzik a panasz, hogy a magyar országgyűlés elveszítette méltóságát, akadtak pillanatok, amikor elődeink sem sokat törődtek vele. A kiegyezés után a parlament olykor fizikai összecsapások színterévé vált. De még ebben a légkörben is páratlannak számított a Tisza István házelnök ellen elkövetett merénylet. Tiszát még május 23-án választották meg házelnöknek, hogy az ellenzék obstrukcióját letörje, ami annyira felháborította Kovács Gyula képviselőt, hogy az első kormánypárti szavazat leadása után a terem közepére sietett és az urnát a földre hajította. A kormánypárti képviselők ezt látva agyba-főbe verték Kovácsot, akit a képviselőtársainak kellett kimentenie. Tisza ezt követően az obstrukciót úgy törte le, hogy rendőröket vezényeltetett a Parlament épületébe, az ülést akadályozni próbáló ellenzékieket pedig kivezettette és kitiltotta őket az ülésteremből.

Kovács Gyula portréja a Vasárnapi Újságban (Wikipédia)

Kovács Gyula portréja a Vasárnapi Újságban (Wikipédia)

1912. június 7-én Kovács Gyula a sajtónak fenntartott karzatra ment be, majd egy alkalmas pillanatban berontott az ülésterembe és revolvert rántott. Háromszor lőtt rá Tiszára, negyedszerre pedig saját maga ellen irányította a fegyverét. A házelnököt azonban nem találta el (a faburkolaton még a mai napig is látszik a merénylet nyoma), sőt, a saját fejlövését is túlélte. Kovácsot a bírósági tárgyalásán öntudatzavarra hivatkozva felmentették (aminek Tisza érthető okokból nem örült), ám mandátumáról lemondott, később pedig az Egyesült Államokba emigrált.

 

Mongolok betörése 1285-ben (Wikipédia)
Érdemes elolvasniÖt trónkövetelő az Árpád-házból, akiről keveset hallottál
Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
Országgyűlés történelem
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • Brooklyn – a második legnagyobb „magyar” város?

  • Valójában ezért halt meg Ötzi, a jégember

  • A nyelv kialakulása: hogyan tanult meg beszélni az ember?

  • Üzbegisztán együttműködése a Türk Államok Szervezetével a turizmus területén bővül

  • A titokzatos budai fekete cica

  • Az EU összefog az orosz „árnyékflotta” ellen a Balti-tengeren

Kapcsolódó cikkek

brooklyn ultraortodox zsidók magyar örökség negyede
2025.05.20.

Brooklyn – a második legnagyobb „magyar” város?


Olvasson tovább
Ötzi jégember rekonstrukció múmia
2025.05.20.

Valójában ezért halt meg Ötzi, a jégember


Olvasson tovább
Margitsziget Budapest Duna Margit-híd
2025.05.19.

A Margitsziget elfeledett története


Olvasson tovább
budavári labirintus
2025.05.19.

Kísértetek a mélyben: A Budavári Labirintus sötét titkai


Olvasson tovább
rkk_336x280px

Érdemes elolvasni

stso

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum

© 2025 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Szerver: levixdc.hu
Olvastad már?
Brooklyn – a második legnagyobb „magyar” város?

Brooklyn – a második legnagyobb „magyar” város?

Tovább olvasok
Valójában ezért halt meg Ötzi, a jégember

Valójában ezért halt meg Ötzi, a jégember

Tovább olvasok
A nyelv kialakulása: hogyan tanult meg beszélni az ember?

A nyelv kialakulása: hogyan tanult meg beszélni az ember?

Tovább olvasok
Üzbegisztán együttműködése a Türk Államok Szervezetével a turizmus területén bővül

Üzbegisztán együttműködése a Türk Államok Szervezetével a turizmus területén bővül

Tovább olvasok
A titokzatos budai fekete cica

A titokzatos budai fekete cica

Tovább olvasok
Az EU összefog az orosz „árnyékflotta” ellen a Balti-tengeren

Az EU összefog az orosz „árnyékflotta” ellen a Balti-tengeren

Tovább olvasok
A Margitsziget elfeledett története

A Margitsziget elfeledett története

Tovább olvasok
Putyin elmondta a béke orosz feltételeit

Putyin elmondta a béke orosz feltételeit

Tovább olvasok
Sokkal korábban elpusztulhat az univerzum, mint hittük

Sokkal korábban elpusztulhat az univerzum, mint hittük

Tovább olvasok
<strong>Döbbenetes: egy kígyó élve falta fel ezt az embert – VIDEÓ</strong>

Döbbenetes: egy kígyó élve falta fel ezt az embert – VIDEÓ

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4